Pravilnikom o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada (NN 48/14, 150/14, 133/15, 22/16), propisano je da je vlasnik nekretnine dužan, prilikom prodaje ili iznajmljivanja, dati kupcu na uvid
energetski certifikat predmetne nekretnine.
Kada se u medijima objavljuju oglasi za zgrade ili samostalne uporabne cjeline za koje je propisana obveza energetskog certificiranja, tada se u oglasu mora navesti i energetski razred te zgrade ili njezine samostalne uporabne cjeline.
Isto tako, energetski certifikat se može izraditi i kako bi ukazao na eventualne manjkavosti postojeće zgrade, koje dovode do neracionalne upotrebe energije, pri čemu provođenje mjera iz popisa predloženih mjera (sastavni dio energetskog certifikata) pomaže da nekretnina smanji potrebu za energijom, prijeđe u bolji energetski razred i u konačnici ostvari veću tržišnu vrijednost.
Zgrade višeg energetskog razreda troše manje energije, odnosno jeftinije su za korištenje, ekološki su prihvatljivije, s obzirom da ispuštaju manje CO2 u okoliš i konačno, postižu više cijene na tržištu. Već danas je moguće dobiti i povoljnije kredite kod poslovnih banaka za kupnju ili adaptaciju nekretnine s višim energetskim razredom.
Kao logičan slijed u energetskom promišljanju zgrade, nudimo i uslugu izrade projekata energetske obnove, temeljen na popisu predloženih mjera, a u svrhu povećanja energetske učinkovitosti zgrade (ENU).
Energetski certifikat je dokument koji predočava energetska svojstva zgrade i koji ima propisani sadržaj i izgled prema Pravilniku, a izdaje ga ovlaštena osoba.
Svrha energetskog certifikata je pružanje informacija vlasnicima i korisnicima nekretnine o energetskom svojstvu zgrade, kvaliteti ovojnice zgrade i učinkovitosti njihovih energetskih sustava.
Nekretnine koje su u obavezi certificiranja su zgrade ili njihove samostalne uporabne cjeline, (stan, poslovni prostor), koji imaju uporabnu korisnu površinu iznad 50 m2.
Od 01. srpnja 2013. godine, energetski certifikat mora biti dio svakog ugovora o kupoprodaji nekretnine iznad 50 m2, a od 01. siječnja 2016. dio svakog ugovora o iznajmljivanju, leasingu i zakupu.
Energetski certifikat sadrži opće podatke o zgradi, energetski razred zgrade, podatke o osobi koja je izdala energetski certifikat, podatke o termotehničkim sustavima, klimatske podatke, podatke o potrebnoj energiji za referentne i stvarne klimatske podatke, objašnjenja tehničkih pojmova, te popis primijenjenih propisa i normi. Energetski certifikat za postojeće zgrade obvezno sadrži i prijedlog ekonomski opravdanih mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade, koje se temelje na prethodno provedenom energetskom pregledu građevine.
Rok važenja energetskog certifikata je 10 godina.
Prije izdavanja energetskog certifikata za postojeće zgrade, obavezna je izrada energetskog izvješća, a koje se izdaje na temelju prethodno provedenog energetskog pregleda zgrade.
Energetskim pregledom zgrade prikupljaju se potrebni podaci i informacije na lokaciji, te se prema potrebi provode kontrolna mjerenja.
Izvješće koje se izrađuje po izvršenom energetskom pregledu zgrade sadrži:
- informacije o energetskim svojstvima i kvaliteti ovojnice zgrade,
- informacije o učinkovitosti postojećih energetskih sustava,
- analizu potrošnje energenata i vode, za razdoblje od prethodne tri kalendarske godine,
- prijedlog mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade, koje su ekonomski opravdane, s proračunom perioda povrata investicija.
Naše cijene su formirane u skladu s
Odlukom o najvišim cijenama provođenja energetskih pregleda i izdavanja energetskih certifikata zgrada, koju je moguće pročitati na web stranici Ministarstva.
Slobodno zatražite našu službenu ponudu za certificiranje Vaše nekretnine, koja je bitno povoljnija, a mi ćemo Vas povratno kontaktirati u najkraćem roku.
Energetski certifikat može izraditi isključivo
ovlaštena fizička ili pravna osoba. Ovlaštenje za provođenje energetskih pregleda i izdavanje energetskih certifikata izdaje Ministarstvo nadležno za graditeljstvo. Broj ovlaštenja Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva za našu tvrtku je
P-304/2013.
Kod ugovaranja usluge energetskog certificiranja treba provjeriti jesu li u ponudi uključene sve radnje predviđene Pravilnikom, te da li se posebno naplaćuju dodatne stavke (npr. troškovi arhitektonske izmjere, ukoliko su postojeće podloge nedostatne). U našim ponudama nema skrivenih troškova, a za sva pojašnjenja stojimo na raspolaganju.
Sukladno novom Zakonu o gradnji svi certifikati koji nisu izrađeni u skladu s Pravilnikom bit će poništeni.
Izrada certifikata postojeće zgrade mora obuhvaćati:
- Energetski pregled zgrade
- Izdavanje Izvještaja o provedenom energetskom pregledu
- Izdavanje energetskog certifikata sa svim propisanim podacima
- Prijava certifikata u Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja
Energetski certifikat se može izdati i za dio zgrade koji čini samostalnu uporabnu cjelinu (stan, ured i sl.).
U slučaju kad zgrada u cjelini već ima energetski certifikat, tada je važeći energetski certifikat onaj koji je izdan za tu samostalnu uporabnu cjelinu.
Naručitelj je dužan ovlaštenoj osobi omogućiti provođenje energetskog pregleda i osigurati:
- Dobavljive podatke o potrošnji svih oblika energije i vode u građevini za razdoblje od tri prethodne kalendarske godine (računi od opskrbljivača ili na drugi način)
- Raspoloživu tehničku dokumentaciju građevine i tehničku dokumentaciju opreme ugrađene u sustavima koji su predmet pregleda (građevinski projekt, strojarski projekt, elektro projekt i dr.)
- Vlasnički list (na uvid)